Profesionálna rodina

Profesionálna náhradná starostlivosť

Je špeciálna forma starostlivosti o dieťa (deti s nariadenou ústavnou starostlivosťou), ktorú vykonáva profesionálny rodič vo svojom vlastnom rodinnom prostredí, avšak je zamestnancom Centra pre deti a rodiny. Profesionálne rodičovstvo nie je rodinnoprávny, ale pracovno-právny vzťah, preto profesionálny rodič je v procese prípravy vedený k tomu, že pobyt dieťaťa je akousi prestupnou stanicou, dieťa tu nie je natrvalo, ale len do doby, pokiaľ sa neupravia podmienky v biologickej rodine dieťaťa, prípadne sa dieťaťu nenájde náhradná rodina.

Do profesionálnych náhradných rodín sa deti do 6 rokov umiestňujú na základe rozhodnutia súdu. Pre dieťa je dôležité, že sa o neho stará jedna stabilná osoba a užíva si pozornosť aj ostatných členov rodiny, do ktorej je umiestnené. Dieťa si v rodine vytvára vzťahovú väzbu, ktorá je pre jeho budúcnosť veľmi dôležitá, predovšetkým z hľadiska budovania si zdravých vzťahov. Po skúsenostiach, ktoré máme, umiestnenie dieťaťa v kvalitnej profesionálnej náhradnej rodine je pre jeho zdravý psycho-motorický vývin osobnosti veľkým prínosom.

Kto môže vykonávať povolanie profesionálneho náhradného rodiča?

Jednou z podmienok pre vykonávanie tejto profesie je ukončené minimálne stredoškolské vzdelanie. Nevyhnutné je absolvovanie „Programu prípravy fyzických  osôb na vykonávanie profesionálnej náhradnej starostlivosti“, ktoré je v trvaní 80 hodín v prípade, ak ste ukončili stredné vzdelanie (bez maturity),  alebo  60 hodín, ak ste ukončili úplné stredné vzdelanie (s maturitou). Vzdelanie samotné však nie je najdôležitejšie. Možno ešte dôležitejšie je to, že profesionálny náhradný rodič je pripravený poskytnúť deťom bezpodmienečné prijatie, je ochotný venovať im svoj čas, záujem, istotu, lásku, vytvárať bezpečie, pomôže zmierniť bolestné dopady straty ich rodinného zázemia, pomôže prepracovať negatívne skúsenosti z opustenia a získať nové pozitívne medziľudské zážitky vzácnejšej kvality než mali doposiaľ.

Profesionálna náhradná rodina má preto mať „výbavu“ citových, psychologických a výchovných nástrojov, aby mohla zmierniť rany na duši dieťaťa.

Prípravu je možné absolvovať v našom CDR spravidla 2x v roku /termíny budú vždy uvedené na titulke tejto webovej stránky/ alebo v Občianskom združení Návrat. Príprava prebieha individuálnou alebo skupinovou formou, formou metodických konzultácií a supervízie.

Viac o programe prípravy a prihlášku na prípravu nájdete v priložených dokumentoch. 

- Prihláška do programu prípravy PNR: WordPDF

- Program prípravy fyzických osôb na vykonávanie profesionálnej náhradnej starostlivosti PNR: WordPDF

 

Ak sa chcete dozvedieť viac a stať sa našim kolegom/kolegyňou môžete nás kontaktovať:

-       telefonicky: 033/243 30 38

-       e-mailom: lubica.luksikova@dedharmonia.sk

 

 

rodina

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti